Trio jubilantov Vencel - Kinder - Jančula so spomienkovými plaketami a dresmi

utorok, 25.06.2019
|
Posledná aktualizácia 25.6.2019 16:26

BRATISLAVA (SFZ) – Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a generálny sekretár zväzu Jozef Kliment odovzdali jubilantom, bývalým reprezentačným futbalistom, pamätné plakety a dresy pri príležitosti ich životných jubileí.  

Stalo sa už tradíciou stretnúť sa symbolicky v priestoroch Siene slávy, zaspomínať si na (ne)dávne časy, oprášiť príbehy, pozdvihnúť čašu vína a zablahoželať tým, ktorí tvorili dejiny slovenského futbalu. „Teší ma, že sme opäť spolu. Vážim si, že ste prijali pozvanie a zároveň by som sa pri tejto príležitosti rád poďakoval za všetko, čo ste urobili pre slovenský futbal a pre slovenský šport,“ zaznelo v úvode z úst prezidenta SFZ Jána Kováčika.

Onedlho prišlo na gratulácie. Prvú plaketu a dres prevzal najrýchlejší strelec gólu spomedzi reprezentačných debutantov Tibor Jančula. V auguste 1995 nastúpil v Trabzone proti Azerbajdžanu a po dvoch minútach pobytu na ihrisku strelil premiérový, a navyše víťazný gól. Nikto ďalší ho doteraz neprekonal. "Prišiel som na ihrisko ako striedajúci hráč, priznám sa, moc si na zápas už nespomínam. Už je to dávno. V každom prípade je to pre mňa novinka. Netušil som, že som rekordér,“ povedal na margo kvalifikačného zápasu o postup na ME 1996.  

Jeho bývalý spoluhráč Vladimír Kinder prestúpil na začiatku roka 1997 do anglického Middlesbrough FC a stal sa prvým Slovákom, ktorý hral v Premier League. Trénoval ho Bryan Robson a prestupová suma sa pohybovala na úrovni milióna libier. Dnes prevzal dres so symbolickou 50-kou. "Čas beží,“ povzdychol si, aby vzápätí dodal: "Je veľmi milé, keď ľudia nezabúdajú na to, čo ste v živote dosiahli. Som potešený a poctený touto pozornosťou zo strany zástupcov Slovenského futbalového zväzu.“

Tretím do partie oslávencov bol Alexander Vencel starší. Jeho kariéru zdobí titul majstra Európy z roku 1976, či slávny triumf v drese bratislavského Slovana, keď vo finále PVP 1969 prispel k výhre belasých nad veľkou Barcelonou. "V tomto roku zažívam neuveriteľné momenty. Bol som uvedený do Siene slávy slovenského futbalu, nasledovalo otvorenie štadióna na Tehelnom poli, neskôr sme oslavovali storočnicu založenia klubu… Keď sa tak pozerám na to číslo na mojom drese symbolizujúce môj vek, asi by som mal trochu spozornieť, ale poviem vám, cítim sa stále mladý. Zostarol len môj občiansky preukaz,“ povedal s úsmevom pred vitrínou práve s jeho artefaktami v Sieni slávy. "Pozrite sa na túto vlajku, to je podpis Pelého. Priniesol som si ju zo zápasu na slávnej Maracane,“ žiaril počas stretnutia so zástupcami médií.

Ďakujeme pán Vencel, rovnako tak patrí poďakovanie dvojici „benjamínkov“ Kinder – Jančula. Bolo príjemné zaspomínať si s vami, prajeme vám do ďalších rokov len to najlepšie a tešíme sa na ďalšie stretnutia!Peter Zeman
Značky
Autor
Peter Zeman
Osoba
Jozef Kliment
Osoba
Alexander Vencel st.
Osoba
Tibor Jančula
Osoba
Vladimír Kinder
Osoba
Ján Kováčik
keywords
jubilanti
keywords
sieň slávy
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.