www.futbalsfz.sk

V Humennom vyrástol z betónovej obludy krásny futbalový stánok

piatok, 22.06.2018
|
Posledná aktualizácia 22.6.2018 20:52

HUMENNÉ (SFZ/BRANISLAV SARŇÁK) – Humenčania sa tešia z nového futbalového stánku, ktorý slávnostne otvorili v piatok (22. júna 2018). Ten vyrástol na mieste, kde donedávna stál starý betónový štadión, o ktorom miestni obyvatelia hovorili ako o oblude či až monštre. Do centra Horného Zemplína prišiel prestrihnúť pásku aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik či reprezentačný tréner Ján Kozák.


HUMENNÉ (SFZ/BRANISLAV SARŇÁK) – Humenčania sa tešia z nového futbalového stánku, ktorý slávnostne otvorili v piatok (22. júna 2018). Ten vyrástol na mieste, kde donedávna stál starý betónový štadión, o ktorom miestni obyvatelia hovorili ako o oblude či až monštre. Do centra Horného Zemplína prišiel prestrihnúť pásku aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik či reprezentačný tréner Ján Kozák.

Slávnostné otvorenie sprevádzal aj pestrý kultúrny program a dobrú náladu nepokazilo ani sychravé počasie. Humenčanov a ľudí z okolia poveternostné podmienky neodradili a prišli sa pozrieť na nový stánok, na ktorom sa v sezóne 2018/19 bude hrať tretia liga skupiny Východ. Pritom ešte pred tromi rokmi tu stál staručký štadión. Komplexná rekonštrukcia sa začala realizovať v roku 2015. Projekt sa uskutočnil v troch fázach. Najskôr bolo nutné zbúrať betónový ovál nekrytých tribún a vytvoriť parkovacie plochy a oplotenie športového areálu. V druhej etape sa riešilo vybúranie existujúcich trávnatých a antukových plôch medzi hracou plochou a tribúnami. Na záver išlo o výstavbu prevádzkovej budovy s priestormi pre hráčov, funkcionárov či novinárov a výstavbu doplnkových budov, kde sa budú nachádzať pokladne, bufet, hygienické zariadenia či miestnosť prvej pomoci. „Je to jeden z najkrajších štadiónov na východnom Slovensku. Som rád, že otvárame ďalší z projektu štadiónov, ktorý sme začali v roku 2013. Teší ma to aj z tohto dôvodu, lebo Humenné v minulosti vychovalo viacero skvelých reprezentantov ako Peter Dzúrik, Pavol Diňa či Marián Čišovský. Chcem zaželať, aby na tomto štadióne vyrástli noví reprezentanti. Chcem sa poďakovať pani primátorke a aj mestu za to, ako k tomuto projektu pristúpili,“ povedal počas otvorenia prezident SFZ Ján Kováčik. Toho v Humennom sprevádzali aj prvý viceprezident SFZ Richard Havrilla, reprezentačný tréner Ján Kozák, člen výkonného výboru Juraj Jánošík a aj Miss Slovensko 2018 Dominika Grecová, ktorá pochádza z Humenného.

Radosť počas strihania pásky a príhovoru neskrývala primátorka Jana Vaľová. „Napadne mi štadión, ktorý tu stál pred týmto. Pán Dedík (zástupca generálneho sekretára pre operatívne riadenie a manažér integrity futbalu  - pozn.) mi pred začiatkom projektu povedal, že horší štadión na Slovensku nevidel. Veľká iskra pre mňa bola, keď som sa dozvedela, že Slovenský futbalový zväz spolu s našou vládou budú finančne podporovať takéto projekty. Najskôr sme neboli na zozname projektu rekonštrukcie, lebo sme nehrali druhú ligu, to ma však neodradilo. Teraz sa teším, že sme to aj s kolegami dokázali presadiť. Dnes máme krásny štadión, aj keď mu predchádzala zdĺhavá a náročná spolupráca. K tomu všetkému sme museli ešte navyše zbúrať jednu tribúnu a pán prezident Kováčik mi povedal, že sme dobre urobili,“ vravela Vaľová. Starostí mali Humenčania s množstvom betónu, ktorý bol po obvode celého starého štadiónu. No napokon ani to ich nezastavilo, aby sa projekt podarilo doviesť do úspešného konca. „Starý betón sme si zrecyklovali. Podrvili sme ho a v okolí štadióna ho dali do zeme, aby sme ju spevnili. Týmto sme ušetrili na makadame,“ skonštatoval predseda predstavenstva 1. Humenská, a. s. Rudolf Gregorovič. Práve spomínaná firma celú výstavbu zastrešovala.

Celková suma, ktorá putovala z mesta na rekonštrukciu, bola viac ako 2 milióny eur a ďalšími 750 000 eurami prispel Slovenský futbalový zväz. „Obnova štadióna patrí do projektu ,Podpora rekonštrukcie a výstavby futbalovej infraštruktúry‘. Je to už pätnásty zrekonštruovaný štadión z dvadsiatichtroch. Spadá do 2. kategórie s počtom 1 800 miest na sedenie. Slovenský futbalový zväz prispel na obnovu sumou 750 000 eur. Peniaze konkrétne putovali na nové tribúny,“ povedal zástupca generálneho sekretára pre operatívne riadenie a manažér integrity futbalu Peter Dedík. Slávnostné otvorenie zachytil na fotografiách fotograf Slovenského futbalového zväzu Roman Ferstl.


Branislav Sarňák
Značky
SFZ
Štadióny
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner