Nedeľa, 9.11.2014 23:00 | Posledná aktualizácia 13.10.2017 07:29

TATABÁNYA (TASR/SFZ) - Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov vstúpila do turnaja 4. skupiny I. fázy kvalifikácie ME 2015 pondelňajšou výhrou 2:1 nad Slovinskom

Zverenci trénera Milana Malatinského sa v druhom zápase stretnú v stredu 12. novembra v Dunaujvárosi s rovesníkmi z Azerbajdžanu, turnaj ukončia duelom s domácim Maďarskom v sobotu 15. novembra (Dunaujváros).

Slováci síce prišli už v 11. minúte o vylúčeného stopéra Atilu Vargu, ale v 41. minúte ich dostal do vedenia Tomáš Vestenický. Slovinci v druhom polčase vyrovnali, ale z penalty v 65. minúte poslal úspešnú generáciu hráčov z ME, resp. MS hráčov do 17 rokov opäť do vedenia Vestenický. A bol to napokon rozhodujúci moment duelu.

Do II. fázy, tzv. Elite Round postúpia prví dvaja z 13. kvalifikačných skupín a najlepší tím z tretieho miesta. Spolu so šesťnásobným majstrom Európy Španielskom v tejto kategórii, ktoré priamo nasadili do Elite Round, vytvoria postupujúci sedem štvorčlenných skupín, ktorých víťazi postúpia na finálový turnaj do Grécka budúci rok.

Slovensko 19 - Slovinsko 19  2:1 (1:0)

Góly: 41. a 65. Vestenický (druhý z 11 m) - 58. Ožbolt
ŽK: Kadlec, Haraslín, Vestenický, Lesniak - Jugovar, Poljanec, Klemenčič, Krivičič, Gorenc Stankovič
ČK: 11. Varga (SR)R: Guida (Tal.) - Passeri (Tal.), Kóbor (Maď.)

SLOVENSKO: Rodák - Kadlec, Kružliak, Varga, Kupec - Čmelík, Haraslín (60. Káčer), Hromada, Lesniak, Špalek (66. Vavro) - Vestenický (80. Polievka)

SLOVINSKO: Radikon - Gliha, Gorenc Stankovič, Poljanec, Klemenčič, Primc - Krivičič, Lorbek (62. Vokič) - Jugivar (46. Bartulovič), Gajič (46. Ožbolt), Nikolič

Slováci nevstúpili do prvého polčasu veľmi šťastne. Po štandardnej situácii v šestnástke súpera udrel stopér Varga súperovho hráča a videl červenú kartu. Od jedenástej minúty tak zverenci trénera Malatinského hrali o jedného hráča v poli menej, na hre to však vidieť nebolo. Napriek pochopiteľnej nervozite hrali Slováci ofenzívnejšie a snažili sa presadiť cez obranu Slovincov. Do 25. minúty si niekoľko menších šancí vybojovali Čmelík aj Vestenický, ktorým však chýbalo zakončenie. Istotu našim dodal do nôh brankár Rodák, ktorý bezpečne zachytil strelu spoza šestnástky v 29. minúte a potom už taktovku zápasu držali Slováci pevne v rukách. Na konci polčasu sa slovenský tlak podarilo pretaviť v gólovú radosť, keď Špalek veľmi dobre zastavil súpera idúceho do protiútoku, vyskočil do prihrávky, po strane loptu vyviezol dopredu a centroval na "bombéra" Vestenického pred bránou Radikona. Vestenický loptu ľahko priťukol a do kabín sa išlo za stavu 1:0.

Slovinci sa pokúsili byť v druhom polčase aktívnejší, ale futbalové skúsenosti z Majstrovstiev Európy i sveta sa prejavili na hre slovenského mužstva. Vyrovnanie prišlo v 58. minúte po chybe Haraslína v strede poľa, kde ho odzbrojili dvaja hráči súpera, prihrávka našla striedajúceho Ožbolta a začínalo sa od začiatku. Tento stav netrval dlho. Hráči s dvojkrížom na hrudi dobiedzali a boli aktívnejší, až si vynútili svojou aktivitou faul v šestnástke na vynikajúco hrajúceho Vestenického. Ten si postavil následne loptu na biely bod a opäť sa dostali do vedenia. Slováci sa snažili potvrdiť svoju kvalitu a v 76. minúte opäť predviedli futbalovú lahôdku, keď Vestenický našiel na pravej strane Čmelíka, ktorý sa šikovne zbavil obrancov a centroval na kapitána Hromadu, tomu chýbalo iba trocha streleckého šťastia. V 85. minúte mali Slovinci opäť na mále, keď ich obranu parádne vyškolil Lukáš Čmelík, ktorý po tvrdom súboji ostal ležať za čiarou. Záver zápasu sa niesol vo veľmi nervóznom duchu. Skóre 2:1 sa už ale nezmenilo a Slováci získali prvé tri dôležité body.

Milan Malatinský (tréner SR "19"): "V 11. minúte nám rozhodca vylúčil hráča a prakticky celý zápas sme tak hrali o jedného v poli menej. Prešli sme na systém 4-4-1, ale celkovo to bol hektický zápas. Tešíme sa z víťazstva, ale čakajú nás ešte dva veľmi ťažké zápasy."

Tomáš Vestenický (útočník SR "19", autor dvoch gólov): "Dostali sme rýchlu červenú kartu, ale to nás zomklo a ukázalo sa, aký sme silný kolektív. Vyhrali sme a sme spokojní."

Lukáš Čmelík (stredopoliar SR "19"): "Bol to pre nás veľmi náročný zápas, pretože od 11. minúty sme po hlúpej chybe hrali o desiatich hráčoch. Celý zápas sme boli lepším tímom, ale v útoku sme mohli hrať len traja, aby sme nerobili veľké chyby v obrane."