Vzájomné zápasy Československa a Slovenska s Írskom

Štvrtok, 8.10.2020 06:55 | Posledná aktualizácia 8.10.2020 08:34
Zľava: Shay Given, Marek Mintál a Richard Dunne počas kvalifikačného zápasu o postup na ME 2008 (2:2) v Bratislave.

BRATISLAVA (SFZ) - Slovensko odohralo v ére samostatnosti s Írskom päť vzájomných stretnutí. O vyrovnanosti súperov svedčia štyri remízy, jedno víťazstvo Írska a skóre 5:6 v prospech dnešného súpera. Federálny výber Československa odohral proti Írom tucet zápasov, sedemkrát sa tešil z výhry, najvýraznejšie víťazstvo 7:1 dosiahol v októbri 1961 v kvalifikačnom zápase o postup na MS 1962.

Írsko – Slovensko  2:2 (29.3.2016 v Dubline)
Miroslav Karhan ako prvý pokoril métu 100 reprezentačných zápasov. Jubileum dosiahol 12.10.2010 v dueli s Írskom.
ČSR nastúpilo v máji 1959 proti Írsko (4:0) v predkole Pohára národov na Tehelnom poli v tejto zostave. Zľava: Matlák, Bubník, Pavlovič, Tichý, Dolinský, Kačáni, Scherer, Buberník, Popluhár, Stacho, Novák.
08.09.2007, Slovensko – Írsko  2:2	, Kvalifikácia ME 2008 / Bratislava
Brankár Dwyer zasahuje pred Kvašňákom v bielom (8.10.1961 Írsko – ČSSR 1:3).

V Pohári národov 1960 načal Írov brankár Stacho

Vôbec prvý vzájomný zápas odohralo Československo proti Írom v máji 1938 v Prahe a zrodila sa v ňom remíza 2:2. K jedinému remízovému rezultátu z tucta vzájomných stretnutí (vo zvyšných jedenástich mali zápasyvždy svojho víťaza) prispel jediný Slovák vo výbere trénera Meissnera Ferdinand Daučík.

Prvé ostré zápasy sa hrali v rámci Pohára národov 1960, v ktorom ČSR dokráčala neskôr až k bronzovým medailám na záverečnom turnaji vo Francúzsku. V predkole mal tím trénera Vytlačila za úlohu prejsť cez ostrovného súpera, no po prvom stretnutí v Dubline a prehre 0:2 v Dalymount Parku, mali postupové tromfy v rukách Íri. Na odvetný duel zavítala na Tehelné pole 60-tisícová návšteva a už v 3. minúte sa fanúšikovia tešili z gólu po úspešnom pokutovom kope brankára Imricha Stacha. V druhom polčase sa hostia bránili, ale neubránili. Strelecky sa postupne presadili a pod výhru 4:0 podpísali Slováci Buberník, Pavloviča debutant Dolinský. Okrem neho si prvý reprezentačný štart pripísal aj Matlák, osmičku Slovákov v základnej zostave doplnili skúsení Popluhár, Scherer a Kačáni. Írsko zavítalo na Tehelné pole v ére spoločného výberu prvý a zároveň poslednýkrát, dejiskom ďalších vzájomných stretnutí bola Praha.

Rekordná výhra 7:1, Adamcov hetrik

V 60-tych rokoch bolo Írsko v bojoch o postup na vrcholné podujatia tradičným súperomČSSR. V kvalifikácii MS 1962 zdolal náš tím v Dubline Írov 3:1, okrem dvojgólového Kvašňáka skóroval aj Scherer. V odvete na Strahove strelili obaja hráči po dva góly a keď sa do listiny strelcov zapísali aj Jelínek, Pospíchal a  Masopust, zrodila sa rekordná výhra Československa v pomere 7:1!

Kým na ceste do Čile boli Íri pre zverencov trénera Vytlačila ľahkým sústom, v boji o Euro 1968 zaskočil na štadióne Slavieštyri minúty pred koncom zápasu útočník O´Connor brankára Krameriusa gólom na 1:2 a práve prehra s Írskom rozhodla o tom, že z kvalifikačnej skupiny postúpilo do štvrťfinále ME 1968 Španielsko.

Príjemnejšie spomienky nám zostali na nasledujúcu kvalifikáciu, v ktorej tím ČSSR, pod vedením trénera Karola Marka, uspel v oboch stretnutiach, v Dubline 2:1a v domácej odvete 3:0. Zápas vošiel do histórie ako druhý, v ktorom legendárny Jozef Adamec dosiahol hetrik, predtým sa mu v júni 1968 podarilo streliť tri góly v Bratislave Brazílčanom.

27.05.1986 Írsko – ČSSR 1:0 Turnaj / Reykjavík

Slovensko - Írsko  2:2 (Kvalifikácia ME 2008, Bratislava).
Slovensko - Írsko 2:2 (Kvalifikácia ME 2008, Bratislava).

Karhanova 100-ka, Vittekova derniéra

Až 80 % zápasov Slovenska s Írskom skončilo remízou. Ak si odmyslíme jednozápasové nerozhodné výsledky s Južnou Kóreou, Kamerunom, či Novým Zélandom, remízovým kráľom je práve Írsko. V štyroch z piatich stretnutí svietil po záverečnom hvizde na ukazovateli skóre rovnaký gólový zápis pre obidve mužstvá. O to zaujímavejšie vyznieva skutočnosť, že kým v štyroch prípadoch v rade sa body deliť mohli, dnes, v prípade nerozhodného výsledku, spoznáme víťaza v predĺžení alebo po strelách zo značky pokutového kopu.

Remízovú bilanciu „kazí“ vlastne len prvý vzájomný duel Slovákov s Írskom z marca 2007, keď v kvalifikácii o postup na ME 2008 podľahli zverenci trénera Jána Kociana v Croke Parku Írom 0:1. Čontofalského vtedy prekonal už v 12.min Kevin Doyle. V bratislavskej odvete sme na Tehelnom poli ratovali remízu 2:2 gólom Mareka Čecha v nadstavenom čase a v októbri 2010 doťahovali Slováci na konečných 1:1 po presnej hlavičke Jána Ďuricu. Žilinský zápas mal svojho hrdinu i legendu. Tým prvým bol brankár Mucha, keď tesne pred polčasovou prestávkou zneškodnil pokutový kop Robbieho Keana, legendou sa stal Miro Karhan. Ako prvý Slovák v histórii slovenského futbalu, práve v zápase proti Írom, pokoril hranicu 100 reprezentačných štartov v drese s dvojkrížom na prsiach.

Ján Ďurica oslavuje vyrovnávajúci gól v zápase Slovensko - Írsko 1:1 (Kvalifikácia ME 2008 v Žiline).

Posledný vzájomný zápas odohrali mužstvá v marci 2016 v Dubline, v rámci prípravy na blížiace sa Euro vo Francúzsku. Keď v 14. min vyhodil Kozáčik loptu na Erika Saba, ten unikol po pravej strane a jeho ukážkový brejk zúžitkoval presným zásahom Miroslav Stoch gólom na 1:0, bolo to vôbec prvýkrát v histórii, kedy sa Slovensko ujalo v súbojoch s Írskom vedenia v zápase. Gólový moment bol mimoriadne nešťastným pred domáceho brankára Roba Elliota. Nielenže opustil ihrisko na nosidlách, ale pre zranenie prišiel aj o účasť na Eure 2016…

Zápas sa zapísal do histórie ako duel, v ktorom sme v rekordnom čase, v rozpätí troch minút, čelili dvom pokutovým kopom (Shane Long a James McClean v 21. a 24. min penalty premenili). Aviva Stadium bola zároveň dejiskom reprezentačnej derniéry Róberta Vitteka, pre strelca štyroch gólov na MS 2010 to bol posledný, v poradí 82. štart v reprezentácii SR.

28.03.2007 Írsko – Slovensko  1:0 Kvalifikácia ME 2008 / Dublin 08.09.2007
Slovensko – Írsko  2:2 Kvalifikácia ME 2008 / Bratislava 12.10.2010
Slovensko – Írsko  1:1 Kvalifikácia ME 2008 / Žilina 02.09.2011
Írsko – Slovensko  0:0 Kvalifikácia ME 2012 / Dublin 29.03.2016
Írsko – Slovensko  2:2 Prípravný zápas / Dublin

Posledný zápas Róberta Vitteka v drese SR v dueli s Írskom v Dubline (2:2). Na snímke s 	Marekom Hamšíkom a Glennom Whelanom.
Posledný zápas Róberta Vitteka v drese SR v dueli s Írskom v Dubline (2:2). Na snímke s Marekom Hamšíkom a Glennom Whelanom.