SFZ – Konferencia trénerov s množstvom poznatkov, manažér vzdelávania Pakusza: Verím, že ak si každý odniesol aspoň jednu dobrú myšlienku, že sa oplatilo prísť

Utorok, 5.12.2023 09:00 | Posledná aktualizácia 5.12.2023 09:41
Na konferencii sa zúčastnilo 280 trénerov.
Na konferencii sa zúčastnilo 280 trénerov.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (SFZ) – V pondelok sa konala v šamorínskom X-Bionic Sphere každoročná Konferencia trénerov Slovenského futbalového zväzu, tentoraz bola jednodňová. Tá je prioritne určená pre lodivodov s licenciou UEFA B, UEFA A, UEFA EYA a UEFA PRO. Prihlásení si vypočuli množstvo zaujímavých podnetov a diskutovali medzi sebou na všetky teoretické i praktické futbalové témy.

Prítomných na konferencii privítali zástupca trénerov vo Výkonnom výbore Slovenského futbalového zväzu Ladislav Jurkemik, technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník a manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza.

„Gratulujem reprezentačným trénerom, je to veľký úspech pre slovenský futbal. Je to však aj zásluha vás všetkých trénerov a tréneriek a to v tom, že či už trénujete mužstvo na dedine, v meste, v prvej, v druhej či šiestej lige, tak vy vychovávate hráčov. Preto treba dať pred vami dole klobúk,“ povedal na úvod člen VV SFZ Ladislav Jurkemik, po ktorom sa ujal slova šéf technického úseku Roman Pivarník„Som rád, že sme dokázali tento rok spojiť vrcholový a elitný mládežnícky futbal, má to k sebe blízko. My si uvedomujeme, že jeden bez druhého nemôžu žiť. Teší ma, že sme sa stretli takto dokopy aj so zástupcami ženského futbalu. Verím, že prednášky budú mať pozitívny ohlas a dokážete si z nich niečo vziať do praxe, čo je veľmi dôležité.“

Kolo príhovorov zavŕšil manažér vzdelávania trénerov Zsolt Pakusza„Snažili sme sa prepojiť okruhy profesionálneho a mládežníckeho futbalu. Príjemne nás prekvapila účasť, je super, že sme túto sálu naplnili. Záujem o to, aby sme sa dozvedeli nové informácie, naďalej pretrváva. Aj na SFZ je záujem, aby sme sa posúvali vpred. Počas tohto roka sme mali veľmi dobrú skúsenosť so spoluprácou s Ferencvárosom Budapešť a veľmi dobré referencie sme dostali na prácu v Puskás Akadémii. Futbal v Maďarsku výrazne napreduje a dozvedieť sa niečo od niekoho, kto nás môže posunúť, je vždy super. Som rád, že zástupcovia týchto špičkových klubov sa podelia s nami o ich skúsenosti.“


Po úvodných oficialitách odštartovala tohtoročná trénerská konferencia úvodným blokom - Cesta mladého hráča do A-tímu Ferencváros Budapešť. Tému priblížili technický riaditeľ mládeže Ferencvárosu Budapešť Sándor Kiss-Baranyi a hlavný kouč B tímu klubu z metropoly Maďarska Gábor Korolovszky.

„Do klubu sme prišli v roku 2020 a v klube sme začali pracovať ako pri stavbe domu. Veľa ľudí pri štarte budovania klubu či domu hovorí, že potrebné sú v prvom rade peniaze. Potom niektorí uvažujú a povedia, že najskôr si to všetko treba naplánovať. Ale ja všetkých vyvediem z omylu a hovorím, že musíme mať sen. Preto sme začali budovať mládež, aby hráči z nej sa mohli plynule zapojiť do mužského futbalu. Tento cieľ sme pomaly naplňovali a následne sme si stanovili druhú métu, aby aj mládežnícke tímy boli kvalitatívne na čo najvyššej úrovni,“ povedal na úvod Sándor Kiss-Baranyi, ktorý priblížil, čo bolo najdôležitejšie v úvode ich práce v klube: „Museli sme si najskôr povedať, aká je história klubu, kto sú naši fanúšikovia, kto nás podporuje, aké ikony hrali za klub, aby sme sa vedeli pri práci odvíjať.“

Technický riaditeľ mládeže Ferencvárosu Budapešť Sándor Kiss-Baranyi.
Technický riaditeľ mládeže Ferencvárosu Budapešť Sándor Kiss-Baranyi.
autor: Branislav Sarňák, zdroj: SFZ

Čo je najdôležitejšie pri práci v akadémii vo Ferencvárosi? „Zaumienili sme si, že v akadémii musíme nájsť a vychovávať futbalové talenty. A kto sú talenty? Každý má o tom svoju predstavu a existuje množstvo definícií. My hovoríme, že talentovaný hráč je taký, ktorý na vysokej úrovni podáva dobré výkony a je úspešný. Musíme citlivo pracovať s ich psychickou a fyzickou stránkou. Sú to pre nás výzvy, preto s každý dieťaťom – hráčom, musíme pracovať ako s individuálnou osobnosťou, aby bol následne v mužskom futbale úspešný. Jednoducho, mladých hráčov pripravujeme na to, aby vedeli hrať mužský futbal.“

Počas prezentácie Kiss-Baranyi podrobne rozobral tvorbu tréningového plánu v jednotlivých kategóriách, o práci s hráčmi v jednotlivých kategóriách, o tom, na čo sa tréneri majú v práci zamerať, o prechode dorastencov Ferencvárosu do dospelého futbalu. „Naším cieľom je, aby sa hráči z akadémie dostali do mužského futbalu. Aplikujeme duálny spôsob práce – s tými, čo to dotiahnu až do mužského futbalu a druhá línia sa týka tých futbalistov, čo to tak ďaleko nedotiahnu, aby nezanevreli na futbal, aby si buď urobili vysokú školu, alebo aby sa prípadne venovali futbalu v nejakej inej pozícii, napríklad ako tréner. Musíme mladých hráčov pripraviť na to, aby dokázali prejsť z dorastu do mužského futbalu. Aj keby na úvod trénovali samostatne, musia však trénera buď A alebo B-tímu nejakou prednosťou zaujať, aby im dal priestor, hoci len na 20 minút,“ uviedol riaditeľ mládeže 34-násobného majstra Maďarska.

Už konkrétny talentový program rozobral hlavný kouč B-tímu Ferencvárosu Gábor Korolovszky. „Všeobecne si vo futbalovom svete hovoríme, že chceme vytvoriť hráča, ktorý vie všetko, taký však neexistuje. Vo Ferencvárosi sme si povedali, že chceme vychovávať jedincov, ktorí sú kvalitní v jednej oblasti a následne im pridávame ďalšie futbalové veci, alebo sa ich naučí v dospelom futbale,“ priblížil hlavný cieľ talentového programu Gábor Korolovszky a následne trénerom odhalil oponu do ich akadémie: „U nás majú hráči zdravotnú starostlivosť, rehabilitácie, osobného trénera, psychológa, individuálne tréningy, dbáme na vzdelávanie atď. Naša akadémia je vybavená posilňovňami, pre trénerov sú technické miestnosti s monitormi.“ V prednáške sa zastavil aj pri otázke, kto v ich akadémii rozhoduje, kto spĺňa podmienky, aby bol hráč talentom. „Rozhoduje o tom riaditeľ akadémie, technický riaditeľ, ďalej sú to odborníci zo športových vied, my tréneri, ale v konečnom dôsledku o tom rozhoduje hráč, ktorý sa rozhoduje, či bude, alebo nebude futbalista.“

Aký by mal byť hráč v akadémii? „Máme radi hráčov, ktorí majú osobnosť, aby mali vlastný názor, aby nerobili iba šablónovité veci, aby s nami aj diskutovali. Tým posúvajú aj nás ako trénerov. Musia, samozrejme, poznať svoju životosprávu, aká je ich základná úloha na ihrisku. Nesmie sa stať, aby ani hmlisto nevedeli, aká je ich pozícia na hracej ploche, preto budujeme ich inteligenciu. My sa zároveň snažíme, všetky ich výkony zmerať, aby sme hráčom posunuli konkrétne dáta. Hovorí sa, čo sa dá zmerať, meraj a čo sa nedá zmerať, tak sa snaž, aby sa to dalo merať. Konkrétne údaje nás všetkých posúvajú vpred,“ ozrejmil Korolovszky. 

Hlavný kouč B-tímu klubu z metropoly Maďarska Gábor Korolovszky.
Hlavný kouč B-tímu klubu z metropoly Maďarska Gábor Korolovszky.
autor: Branislav Sarňák, zdroj: SFZ

Všetky tréningy a zápasy v akadémii podrobne analyzujú. „Máme svoj interný systém. Pri vývoji hráča je dôležité, aby sme sa my tréneri zahĺbili do jeho silných a slabých stránok. Na každom tréningu a zápase máme trénerov, ktorí majú na starosti GPS. Tí okamžite vyhodnocujú, čo bolo dobré a čo bolo zlé, aby napríklad kouči v ďalšom tréningu vedeli, čo treba zlepšovať. Sledujeme aj hráčov po mentálnej stránke, pracujeme s vývojovými procesmi. Spolupracujeme napríklad aj so psychiatrami a robíme mentálny prierez hráčov. So psychiatrami a s hráčmi diskutujeme, či hráčov využívame na správnej pozícii a či s futbalistami správne pracujeme. Napríklad Krisztián Lisztes, ktorého kúpil z Ferencvárosu nemecký Eintracht Frankfurt, pri podobných rozhovoroch vychádzal, že by nemal byť futbalistom vrcholovej úrovne. Lenže psychiater povedal, čo by bolo dobré upraviť, aby nehľadal spoluhráčov okolo šestnástky, ale aby viac zakončoval a zrazu ho kúpili do bundesligy,“ dodal na záver Sándor Kiss-Baranyi.


V druhom bloku trénerskej konferencie na tému – Organizácia oddelenia skautingu v klube Puskás Akadémia, hovoril Szabolcs Csordás. „V Maďarsku je desať futbalových akadémií a my sme jediný, kto nemá ,predakadémiu‘. Dôležitý je pre nás nábor hráčov a skauting v klube. V šiestich regiónoch máme šiestich ľudí, ktorí sledujú hráčov. Dôležitý je pre nás aj cezhraničný skauting,“ konštatoval v úvode Szabolcs Csordás. Pri prestupoch sa v klubovej akadémii riadia pravidlami FIFA, národného futbalového zväzu a ministerstva. Aké sú ciele výberu hráčov? „Chceme byť klub na vysokej úrovni v rámci Maďarska a chceme získavať čo najviac talentov a integrovať ich do klubu. Musíme mať o hráčoch vždy aktuálne informácie, nesmie sa nám stať, aby nám zo systému vypadol akýkoľvek futbalista. Hráčov sledujeme následne ich identifikujeme, integrujeme a dôležitou úlohou je ďalšia výchova futbalistov, ktorú riadime my. Hráča k nám nepriláka skauting, ale meno klubu. My hráčom sľubujeme to, čo vieme dodržať, to sa nám aj darí,“ vravel Csordás.

Manažér Puskás Akadémie Szabolcs Csordás.
Manažér Puskás Akadémie Szabolcs Csordás.
autor: Branislav Sarňák, zdroj: SFZ

Každý skaut v akadémii musí spĺňať identitu akadémie. „Prvý kontakt medzi skautom a rodičom hráča je veľmi dôležitý, aby im vedel odpovedať na všetky otázky. Ak by to tak nebolo, potom by sa to už len veľmi ťažko naprávalo,“ priblížil zástupca Puskásovej Akadémie, ktorý predstavil aj spôsob práce skautského oddelenia: „Najskôr musíme spoznať svojich hráčov v rámci interného skautingu. Potom skauting prebieha na úrovniach tréningových, prípravných, súťažných a reprezentačných zápasov. Pre nás je dôležitá už spomínaná identifikácia hráčov. Tá sa zakladá na piatich parametroch – na fyzickosti, mentalite, taktike, technike a pre nás je dôležité poznať aj rodinné zázemie. Prvé sledovania hráčov sa začínajú v kategórii U12, ale prvé rozhodnutia prichádzajú v kategórii U14. Kategórie U12 až U15 nazývame ,fáza talentu‘ a kategórie U16 až U19 a B-tím, to je ,fáza špecializácie‘.“

Ak v akadémii nájdu talentovaného hráča, nastáva proces integrácie. Ten počas prezentácie načrtol Csordás. „Najskôr sa kontaktujeme s rodinou a hráčom, či majú záujem o našu akadémiu. Máme stanovené, kto z akadémie a kedy rokuje s rodičmi. Na všetko máme svoje protokoly, tie sa týkajú rokovaní, skúšok v klube, či samostatný protokol na deň výberu. Ak sa hráč ešte pre nás nerozhodol, tak ďalej s ním a s rodičmi udržiavame kontakt.“


V ďalšom bloku sa prednášajúci koordinátor kondičných trénerov SFZ Dávid Brünn a Roman Švantner, ktorý je kondičný tréner ŠK Slovan Bratislava, venovali oblasti dlhodobej športovej prípravy a kondičnému profilu hráčov v elitnom mládežníckom futbale na Slovensku. 

„Chceme vám ukázať, kde sa slovenský mládežnícky futbal nachádza a kde ho chceme dostať,“ uviedol na úvod Roman Švantner, ktorý v spolupráci so SFZ otestovali v rámci unikátneho testovania hráčov vo všetkých akadémiách na Slovensku. „Ďakujem za vynikajúcu spoluprácu, lebo vo veľmi krátkom čase sme dokázali otestovať takmer 1250 futbalistov,“ vravel Švantner. Hráčom diagnostikovali pohybovú aktivitu a testovali ich rýchlostné a silové schopnosti. „Áno, tak ako hovoril jeden z mojich predrečníkov, keď môžete merať, merajte a nehádajte,“ konštatoval kondičný tréner ŠK Slovan Bratislava a prítomným predstavil oblasti, v ktorých hráčov testovali. „Budeme mať poznatky o rýchlosti hráčov na piatich, desiatich a tridsiatich metroch, tieto rýchlostné parametre nám zmerajú fotobunky. Dokonca testujeme hráčov aj prostredníctvom nového ,Zariadenia 1080‘, to nám odhalí ich silovo-rýchlostné profily na tridsiatich metroch behu. Jednoducho, budeme ich mať, čo sa týka tejto stránky, podrobne analyzovaných. Potrebujeme vedieť aká je rýchlosť našich chalanov, lebo elitný svetový futbal je o rýchlosti,“ priblížil technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník v októbri pri prezentácii projektu.

Čo ukázali výsledky? „Zistili sme, kde máme nedostatky v hráčskych funkciách, to, že potrebujeme zvyšovať rýchlosť krajných hráčov, na aké skupiny rozdeliť hráčov a koľko percent hráčov máme v rastovom špurte a koľko hráčov máme s lateralitou, čiže rozdielom v zaťažovaní končatín. Zamerali sme sa aj na to, čo treba zlepšovať, aby sa to dalo aplikovať do všetkých podmienok na Slovensku. Všetci máme spoločný cieľ, aby sa vyhrávalo, aby tréner mal k dispozícii všetkých hráčov,“ povedal koordinátor kondičných trénerov SFZ Dávid Brünn.


Ďalší blok patril zástupcom spoločnosti XPS. Jej aplikácia slúži na plánovanie tréningov či videomítingov, monitorovanie pripravenosti hráčov, regeneračného procesu či tréningového zaťaženia a analýz, prostredníctvom ktorých hráči dostanú reálnu spätnú väzbu. Spoločnosť zastupoval manažér pre Slovensko a Česko Jiří Jakoubek„XPS si môžete prispôsobiť vašim požiadavkám. Môžete ho jednoducho ovládať prostredníctvom smartfónov, tabletov či počítačov. Máte všetko na jednom mieste. Ak by sa vám stala situácia, že príde do kategórie U16 nový tréner, vie si pozrieť všetko, čo tím robil počas uplynulej sezóny. Všetko máte k dispozícii na jeden klik. Môžete si v systéme kresliť aj herné situácie, vkladať doň dokumenty, videá, rozbory, robiť výstupy z tréningov a zápasov. Ako tréneri môžete zistiť aj to, či si to daný hráč pozrel,“ priblížil Jiří Jakoubek.

Po XPS nasledoval blok so zástupcom ďalšej spoločnosti, Robert Serdinšek trénerom predstavili Panoris, ktorý slúži na prepojenie hernej a dátovej analýzy. „Video slúži napríklad aj ako dôkaz k situácii, ku ktorej sa treba po zápase vrátiť. Video z Panorisu má presah do tréningov a aj do videoanalýz. Z videa vieme totiž dostávať dáta a tie vedia vygenerovať automatické kamery, nie klasické. Automatické kamery dokážu detekovať udalosti a situácie,“ uviedol na adresu Panorisu Robert Serdinšek.

Zástupca spoločnosti Panoris Robert Serdinšek.
Zástupca spoločnosti Panoris Robert Serdinšek.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

V záverečnom bode programu odhalili kondičný tréner áčka David Brünn, prekladateľ Pavol Farkaš, tréner brankárov Ján Novota a manažér tímu Marek Hamšík tému – Pozadie práce v realizačnom A-tíme.

Marek Hamšík predstavil deň na zraze. „Veci sú dopredu naplánované a na zraze sa plnia. Taliani sú od ôsmej rána do večera do desiatej mimo tréningov pri počítačoch. Všetci si plnia svoje zadania doslova ako stroje. Je výborné, že tréner Calzona je otvorený každej debate, ale konečné rozhodnutie je na ňom. Hráči ho podporujú, dôverujú mu a sú s ním stotožnení. Sme jeden dobre fungujúci stroj. Čo je na ňom špecifické? Na tom sa všetci zhodneme. Ide o predzápasové príhovory, ktoré má tréner dokonale pripravené a znejú brutálne. Je to Sarriho škola. Po takýchto motivačných slovách sú hráči veľmi nabudení a Pali prekladá trénera veľmi dobre. Čo sa týka skladania zostavy, tréner sa každého jedného z nás pýta a každého hráča musíme odôvodniť,“ povedal manažér tímu.

Slová trénera Calzonu prekladá Pavol Farkaš„Tréner mi pošle správu, s kým potrebuje rozprávať a ja sa do telefonátu pripojím. Je to, buď s hráčmi, alebo ďalšími trénermi realizačného tímu. Dni na zraze plynú veľmi rýchlo. Som prítomný aj pri rozhovoroch medzi štyrmi očami pri hráčoch, ktorí nehovoria po taliansky. Tréner je spravodlivý a priamy. Aj v časoch, keď sa nedarilo, hráči nestratili morálku a tréner šiel aj vtedy svojou cestou. Nestratil hlavu a robil to, čo dovtedy.“

Ján Novota, Pavol Farkaš, Dávid Brünn a Marek Hamšík nechali nahliadnuť do zákulisia slovenskej reprezentácie.
Ján Novota, Pavol Farkaš, Dávid Brünn a Marek Hamšík nechali nahliadnuť do zákulisia slovenskej reprezentácie.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Prácu v realizačnom tíme priblížil aj tréner brankárov Ján Novota„Prvýkrát, keď som sa stretol s trénerom Calzonom, tak mi povedal, že budem mať voľnú ruku. Rozprávali sme sa a zhodli sme sa aj na brankárskej trojici. Svoje slovo dodržal a nemieša sa mi do brankárov. Áno, diskutujeme o tom, čo bude na tréningoch a ja sa chalanov snažím nachystať. Od trénera cítim dôveru a zatiaľ nenastal problém. Cvičenia na tréningy mám vždy predpripravené, ale sa snažím načúvať chalanom a prispôsobiť sa im. Nie je to žiadna hanba a oni mi potom aj viac dôverujú.“

Čo sa vyžaduje od Dávida Brünna„Kolega, druhý kondičný tréner, Alessandro Bulfoni rozpráva anglicky a nemáme komunikačný problém. Sme otvorení sa vzájomne počúvať a nemáme s tým žiadny problém. On rieši komunikáciu s hráčmi a ja počas zrazu skôr GPS alebo cvičenia v posilňovni. V našej práci sú rozdiely a som za ne rád, lebo mi ukáže aj iný pohľad. Talianska škola je možno viac založená na internom zaťažení a ten môj pohľad je skôr o tom externom. Spojili sme dva svety a dopĺňame sa.“

Záznam z konferencie bude rozdelený do dvoch blokov – elitný mládežnícky futbal a vrcholový futbal. Zverejnený bude do 22.12.2023. Tento rok pristúpili organizátori k jednodňovej konferencii, predošlých približne desať rokov bola dvojdňová. Online záznam konferencie bude stáť za každý blok 40 eur.

Záverečné slovo patrilo manažérovi vzdelávania SFZ Zsoltovi Pakuszovi. „Účasť bola dobrá, určite aj obsah bol zaujímavý. Verím, že ak si každý odniesol aspoň jednu dobrú myšlienku, že sa oplatilo prísť,“ zhrnul pondelkový prednáškový maratón Zsolt Pakusza.

Branislav Sarňák, Simona Leskovská

Značky