SFZ – Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník: Taká je pravda, rozvoj hráčov sa deje v kluboch

Streda, 28.6.2023 07:00 | Posledná aktualizácia 28.6.2023 08:38
Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník s typickou baretkou na jednom z početných stretnutí s kolegami v debate o slovenskom futbale.
Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník s typickou baretkou na jednom z početných stretnutí s kolegami v debate o slovenskom futbale.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V slovenskom futbale cítiť nespokojnosť. Nehovorme teraz o konkrétnych jednotlivých výsledkoch či výkonoch národných tímov, ale kritika smeruje všeobecne na náš futbal. Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník hovorí o jednej z kľúčových oblastí, spadajúcej do jeho pôsobnosti – o hre, jej zákonitostiach, raste hráčov, stratégii ich rozvoja. Druhú časť debaty sme venovali mládežníckym akadémiám.

Sme na konci sezóny 2022/23, vy máte za sebou prvých päť mesiacov vo funkcii technického riaditeľa SFZ, trúfate si už povedať viac ku slovenskému futbalu?
„Dovolím si to (odmlka na zamyslenie). Venoval som hodiny a dni tomu, aby som konkrétne spoznal ľudí, reálne fungovanie zväzu, absolvoval som mnohé cesty za reprezentačnými tímami aj po mládežníckych klubových akadémiách, viedol som desiatky debát s partnermi zo všetkých oblastí hnutia, nemálo času som strávil v kancelárii nad papiermi a plánovaním vecí, ktoré chceme od leta spustiť.“

Čo konkrétne to bude?
„Pre mládežnícke reprezentácie sme vypracovali princípy hry, ktoré by mali byť jednotné naprieč vekovými kategóriami, ale zároveň umožňujúce vklad jednotlivých trénerov do prejavu každého tímu (viac vo videu).”

Aké sú tie preferované zásadné princípy hry v kocke?
„Zakladanie útoku od brankára, výstavba hry, riešenie medzihry, hra krídiel, nábehy obrancov do voľných priestorov, aktívny represing a tak ďalej. Sú to prvky moderného futbalu, ktoré chceme používať v hre našich reprezentácií.“

Zo stabilného zoznamu mládežníckych reprezentačných trénerov vypadol po dohode Stanislav Macek, naposledy zodpovedný za devätnástku, ktorej o gól ušiel postup z druhej fázy kvalifikácie na majstrovstvá Európy. Viete, kto ho nahradí, keďže k 1. júlu dôjde aj k tradičnému posunu tímov do vyšších vekových kategórií podľa ročníka narodenia?
„Nástupca Maceka sa ujme reprezentačnej osemnástky podľa zabehnutého systému posúvania tímov. Do konca tohto týždňa potvrdíme meno kandidáta a predložíme ho na schválenie výkonnému výboru. Istá zmena nastane aj pri cykloch, do posunov sa zapojí i vekovo najnižšia reprezentácia do 15 rokov. Takže od 1. júla prevezme pätnástku Marek Bažík, šestnástku Martin Žamba, k sedemnástke sa posunie s ročníkom 2007 Branislav Fodrek, osemnástku povedie nový tréner, za devätnástku bude zodpovedný Albert Rusnák starší, pri dvadsaťjednotke pracuje dlhodobo Jaroslav Kentoš.“

V máji po piatich rokoch ukončil spoluprácu so SFZ mládežnícky tréner Stanislav Macek, ktorý prešiel do seniorského futbalu v zahraničí. Oficiálne sa s ním na pôde zväzu rozlúčil technický riaditeľ Roman Pivarník.
V máji po piatich rokoch ukončil spoluprácu so SFZ mládežnícky tréner Stanislav Macek, ktorý prešiel do seniorského futbalu v zahraničí. Oficiálne sa s ním na pôde zväzu rozlúčil technický riaditeľ Roman Pivarník.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Aká je komunikácia s trénerskými štábmi reprezentácií?
„Potrebujeme komunikovať s celou trénerskou obcou, nielen reprezentačnými kolegami. Chceme, aby sa na medzištátnych zápasoch zúčastňovali tréneri príslušnej vekovej kategórie z akadémií a ich športoví riaditelia, následne usporiadame workshopy či diskusie o konkrétnych témach minimálne raz za mesiac a po každom reprezentačnom zraze budeme mať do týždňa spoločný rozbor zápasov, tam sa zanalyzuje zadaná téma. Žiadne mentorovanie, skôr potrebná diskusia, pretože v debate sa dostaneme ďalej ako pri jednosmernom presviedčaní o opodstatnení zadaného smeru. Zároveň vytvárame analytické oddelenie, ktorého úlohou bude jednak určiť, aké dáta sa budú zbierať počas zrazu a následne ich vyhodnocovať.“

Vaša pozornosť sleduje mládežnícke kategórie tímy od 15 do 21 rokov, jednou z úlohu trénera áčka Francesca Calzonu má byť aj spolupráca a odborné vzdelávanie kolegov z nižších reprezentácií, urobili sa už nejaké kroky v tomto smere?
„Stretli sme sa s hlavným trénerom áčka počas oboch júnových zrazov, dvere na spoluprácu sú otvorené. Potrebujeme zladiť termíny a obsah trénerských workshopov, aby k výmene poznatkov a skúseností reálne aj došlo.“

Má teoretické nastavenie našich trénerov požadovanú úroveň dnešnej dobe?
„Je potrebné vyžadovať od trénerov, nech majú dosiahnutý ktorýkoľvek odborný stupeň, neustále zvyšovanie odbornosti, štúdium moderných trendov. Žiadame od nich, aby prezentovali futbalovú filozofiu, nastavenú zväzom, ale jej praktická zložka sa deje v kluboch, tam je základňa, kde hráčov a hráčky futbal pohltí, kde začnú hrať a odkiaľ začínajú kvalitatívne rásť. Zopakujem: rozvoj hráčov a hráčok je v kluboch, nie v národných tímoch. Počas zrazov reprezentácií je málo času na zabezpečenie rastu, vtedy a tam je priestor na taktické nastavenie a prezentáciu hráčov cez tímový výkon na medzinárodnom fóre spolu s pravdivou konfrontáciou s futbalom iných.“

Ako vnímate neustály rozpor medzi tlakom na výsledky na jednej strane a pertraktovanou úlohou vychovávať a formovať hráčov pre potreby predovšetkým seniorského áčka, ktoré je výkladnou skriňou nášho futbalu a podľa ktorého sa naň nazerá doma aj vonku?
„Ciele sú totožné vo zväze, kluboch aj akadémiách. V centre pozornosti je futbalista či futbalistka a všetci chceme dostať do prvého tímu skutočnú kvalitu. Na reprezentačné tímy máme nároky jednak na výsledky aj na hru. Chceme a potrebujeme nasmerovať národné tímy k naplneniu oboch cieľov, teda dobré či potrebné rezultáty, dosiahnuté dobrým futbalom.“

Pred polstoročím československá futbalová metodika, ktorej tvorcami boli slovenskí odborníci Ladislav Kačáni, František Korček a Viliam Luknár, udávala tón aj v medzinárodnom meradle, dnes pozeráme za hranice a doma sa nevieme niečoho zásadného chytiť. Príde k zmene?
„Bojím sa to povedať úplne nahlas, ale reálne slovenská futbalová metodika dnes nie je, absentuje. Dobré veci z minulosti sa vytratili, metodici a školitelia rokmi odišli, nimi vytvorená metodika testovania hráčov sa proste prestala používať, to v mnohom dobré sa jednoducho skončilo. Každý teraz sleduje trendy vonku podľa svojho vnímania, ale niečo, čo by sa dalo označiť za slovenskú futbalovú metodiku, prosto nenachádzam. Takže aby som odpovedal na otázku: musí prísť.“

Spadá do tej zmeny aj myšlienka vytvorenia béčok v našich elitných kluboch a ich zaradenie do III. líg od sezóny 2025/26 a zníženie počtu cudzincov v kádroch od úrovne III. líg?
„Niektoré okolité krajiny obmedzili počet zahraničných futbalistov aj v mužstvách z najvyššej súťaže, pretože sledujú cieľ silnej národnej reprezentácie. Urobili tak na základe interného konsenzu, ktorý neporušuje zákony EÚ, a motivujú finančne kluby, aby rešpektovali dohodu o počte cudzincov  bonusom zo sumy za televízne práva, a to nie je malá čiastka. U nás je legionárov skutočne veľa a nielen v I. lige, preto chceme redukovať ich počet v treťoligových kádroch od sezóny 2023/24 na maximálne štyroch. Zároveň potrebujeme očistiť striedavý štart hráčov v takzvaných farmách, čo nekorešponduje úplne s predpismi FIFA, riešením by boli spomínané béčka. Nie je to nariadenie, ale výhodná možnosť a bonusom by malo byť, že takáto rezerva nezačne hrať v najnižšej súťaži, ale bude zaradená do III. ligy. Vnímame to ako výhodu práve v zlomovom veku, keď hráč končí dorastenecký vek. Okolností, ktoré sme brali do úvahy, bolo niekoľko, skutočne pri triezvom rozume nám toto vychádza ako správny krok.“

Pokračovanie rozhovoru zajtra, téma (najmä) akadémie.

Peter Šurin

Značky