SFZ – Technický riaditeľ zväzu ROMAN PIVARNÍK: Pomalý futbalista dnes nemá šancu

Pondelok, 17.4.2023 13:15 | Posledná aktualizácia 17.4.2023 13:39
Na mítingu reprezentačných trénerov zľava člen výkonného výboru SFZ Ladislav Jurkemik, technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník, tréner reprezentačnej devätnástky Stanislav Macek, šéf mladežníckych reprezentácii Samuel Slovák, tréner reprezentačnej sedemnástky Marek Bažík (analyzuje zápas) a tréner dvadsaťjednotky Jaroslav Kentoš.
Na mítingu reprezentačných trénerov zľava člen výkonného výboru SFZ Ladislav Jurkemik, technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník, tréner reprezentačnej devätnástky Stanislav Macek, šéf mladežníckych reprezentácii Samuel Slovák, tréner reprezentačnej sedemnástky Marek Bažík (analyzuje zápas) a tréner dvadsaťjednotky Jaroslav Kentoš.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Tréneri všetkých mládežníckych reprezentácii - od pätnástky po dvadsaťjednotku – mali celodenné stretnutie. Zvolal ho technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník, témou bola hra (a samozrejme aj výsledky) tímov v marcovom asociačnom termíne. Šéf technického úseku bol naším partnerom v debate, v ktorej toho zaznelo oveľa viac a veľa zásadného.

Na úvod: o čo na mítingu repretrénerov šlo?
„Po dvoch mesiacoch na zväze som využil marcový asociačný termín, počas ktorého boli v akcii všetky reprezentačné kategórie. Súťažné zápasy v rámci Elite Roundu hrali sedemnástka a devätnástka, ostatní absolvovali prípravné stretnutia. Tréneri mali zadanie, aby si na míting pripravili analýzy, zamerané na päť herných činností, vyselektovaných z celej plejády zápasových prejavov.“

Konkrétne ktorých päť?
„Zakladanie útoku od brankára, hra v strednom pásme a príprava na finálnu fázu, hra v krajných vertikálach s finálkou do šestnástky, represing po strate lopty v útočnej fáze a hra vo vysokom a strednom bloku.“

Ženský reprezentačný futbal bol zastúpený len trénerom áčka Petrom Kopúňom, prečo?
„Pre túto skupinu trénerov je pripravený míting osobitne koncom mesiaca. Jednak preto, že asociačný termín v ženskom futbale je dátumovo posunutý, druhým dôvodom bolo, že pridanie ďalších polhodinových videí by bolo časovo ťažko realizovateľné a brali sme do úvahy aj špecifiká ženského futbalu, nechceli sme ho nasilu spájať s mužským. Ale prepojenie informácií je potrebné,  preto bol Peter Kopúň prítomný a oboznámil sa s obsahom mítingu. Rovnako aj šéf akadémií na zväze Jozef Valachovič a zástupca trénerov vo výkonnom výbore Ladislav Jurkemik.“

Ovplyvnili výsledky slovenských reprezentácií na turnajoch Elite Roundu atmosféru, priebeh a nejakým spôsobom aj obsah debaty na mítingu?
„Nie, tých spomenutých päť kľúčových momentov pre svoj výstup mali tréneri určený vopred. Rozdiel v klasifikácii zápasu – súťažný alebo prípravný – bol pochopiteľne zrejmý pri každej analýze, musím zdôrazniť, že každá jedna príprava bola absolútne zvládnutá, dobre nachystaná a všetci tréneri urobili svoju úlohu tak, ako mali.“

Aké poznatky vám, technickému riaditeľovi zväzu, schôdzka priniesla?
„Najviditeľnejšia stránka účinkovania každej reprezentácie sú samozrejme výsledky počas asociačného termínu. My sme však potrebovali vedieť, akým spôsobom tréneri a hráči narábali s nami avizovanými hernými princípmi počas zápasov. Spoločne so Samuelom Slovákom, šéfom mládežníckych reprezentácii na SFZ, pracujeme na herných zásadách, na ktorých budeme systémovo klásť dôraz v každej kategórii. Teda aby sme nemuseli v sedemnástke riešiť to, čím si už mal hráč prejsť v pätnástke. Pritom platí, že čím vyššia veková kategória, tým väčšia možnosť uplatnenia v práci osobnej kreativity každého trénera.“

Hlavné slovo má v tejto chvíli Marek Bažík, tréner Slovenska 17.
Hlavné slovo má v tejto chvíli Marek Bažík, tréner Slovenska 17.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Hodnotili ste nejakým spôsobom aj výsledky jednotlivých reprezentácií?
„Dvadsaťjednotka svoje zápasy zvládla, dvadsiatka tak isto, devätnástka nepostúpila o gól, pričom uhrala sedem bodov so skóre 6:3, nedostala sa síce medzi osem finalistov, ale jej účinkovanie rozhodne nebolo sklamaním. Sedemnástke sa turnaj Elite Roundu výrazne nevydaril, čo je neradostný fakt. Účinkovanie pätnástky v troch zápasoch v Telki bolo veľmi solídne. Sumárne: je nám veľmi ľúto, že devätnástke trénera Maceka o gól ušla účasť na majstrovstvách Európy, výrazným mementom je výsledok sedemnástky.“

Zodpovedali výstupy reprezentačných trénerov vami nastavenej úlohe?
„Áno, bol som s ich prácou spokojný. Dobré bolo nielen počuť, ale aj vidieť konkrétne fragmenty zápasov, v ktorých sa stanovené princípy ukázali, a k tomu komentár príslušného trénera, priameho aktéra. Dostali sme spätnú väzbu od účastníkov mítingu, že nastavenie je dobré, potrebujeme byť ešte dôslednejší v dodržiavaní zásad a pravidiel.“

Ak by ste mali sformulovať kľúčovú myšlienku z aktuálneho moderného futbalu, tak by znela ako?
„Dobrý futbal dnes hrajú rýchli hráči. Pomalý hráč nemá na medzinárodnom fóre šancu, v žiadnej kategórii. Tlačíme na to, vnímame to všetci, pre nás to znamená nutnosť nájsť a do reprezentácií zaradiť práve takéto typy hráčov. Pravdou je, povedzme to nahlas, že technicky zdatný, ale pomalý futbalista nie je v Európe konkurencie schopný. Pomalý hráč rýchly nikdy nebude, rýchleho viete z futbalovej abecedy všetko naučiť.“

Kedy bude ďalší takýto míting reprezentačných trénerov?
„Presný termín sme ešte neurčili, ale samozrejme, že takáto forma stretnutí reprezentačných trénerov sa bude cyklicky opakovať. Program pripravíme a prispôsobíme tomu, aké nové impulzy prinesie futbalový život. Vzájomná komunikácia však musí prebiehať aj inak, počas zrazov jednotlivých tímov. Najmä na domácich zápasoch budú i šéfovia klubových akadémií a tréneri ich družstiev príslušnej vekovej kategórie, aby videli naživo konfrontáciu nášho a medzinárodného futbalu, verte, je to potrebné! Vytvorí sa tak zároveň dostatočná časová možnosť na debatu medzi zainteresovanými odborníkmi, lebo je stále o čom.“

Peter Šurin

Značky