Systém VAR: Na Slovensku rozhodcovia už skúšali off-line režim

Posledná aktualizácia 31.1.2020 08:56
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
Tomáš Mókoš, koordinátor VAR pre Slovensko, v špecializovanej miestnosti v NTC Senec s kolegami počas prevádzky systému off-line.

SENEC (SFZ) - V termíne 28. januára až 1. februára 2020 sa v Senci koná zimný seminár TOP skupiny rozhodcov SFZ, ktorí sa pripravujú na jarnú časť súťažného ročníka 2019/20. Okrem tradičných testov, prednášok z pravidiel futbalu a tréningových jednotiek, skupina zaradená do VAR projektu už rozhoduje prípravné stretnutia s využitím systému VAR. 

Po uskutočnení výberového konania na dodanie technologického zariadenia pre VAR v auguste 2019 jeho víťaz v októberi vybudoval v NTC Senec školiace stredisko. V ňom sa budú školiť súčasní rozhodcovia aj budúce generácie.
V novembri pripravila odborná skupina pod vedením Vladimíra Medveďa, VAR projektového manažéra, a Tomáša Mókoša, rozhodcovský inštruktor VAR na Slovensku, v súlade s príslušným IFAB/FIFA protokolom úvodný míting, ktorým odštartovala školenia vybraných 32 rozhodcov (16 hlavných +16 asistentov). V prvej fáze absolvovali títo arbitri základnú oboznamovaciu inštruktáž s príslušným technologickým zariadením a podľa už spomínaného VAR protokolu požadovaný počet videoklipov (IAAP úroveň LEVEL 1). Po skončení prvej fázy došlo k zníženiu počtu rozhodcov na polovicu, zredukovaná skupina absolvovala ďalšie požadované počty školiacich jednotiek videoklipov (IAAP úroveň LEVEL2).

autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ
Prípravný zápas snímaný prostredníctvom systému VAR v areáli NTC Senec.

Počas už spomínané zimného seminára rozhodcov v Senci sa v prípravných stretnutiach začal využívať VAR systém aj na „živé“ sledovanie. Všetky stretnutia sníma šesť kamier, v kombinácii tzv. živých (hlavná a detailová) a statických (so zameraním na posudzovanie situácií hráča mimo hry a situácií v pokutovom území) kamier. Tento krok je podľa znenia VAR protokolu začiatkom školenia v off-line režime. V každej VOR (oficiálny názov pre video operačnú miestnosť, v angličtine video operation room) sa nachádza VAR (rozhodca pre VAR), AVAR (asistent video rozhodcu) a RO (replay operátor systému), ktorí vizuálne na monitoroch sledujú a posudzujú zápasy v „priamom“ prenose, pričom ale nedochádza ku zvukovému prepojeniu s rozhodcom na hracej ploche.

V off-line režime bude skupina VAR tímov (VAR, VAR, RO) v stretnutiach fungovať do konca februára. V tomto období absolvujú určení arbitri špeciálne tréningové jednotky za prítomnosti hráčov na hracej ploche. “Následne prejdeme na on-line režim. V ňom pri zápase okrem vizuálneho prenosu dochádza aj k audiokomunikačnému prepojeniu s rozhodcom na hracej ploche a použitia obrazovky pre OFR, teda na sledovanie videozáznamu situácie. Monitor je umiestnený mimo hracej plochy na prezretie opakovaného záberu kontrolovanej situácie,“ vysvetlil Tomáš Mókoš.

VAR technológia vo fáze on-line sa môže využiť iba v súťažných stretnutiach nižších súťaží a v mládežníckych kategóriách, prípadne počas turnajov. Z monitorovaných zápasov sa produkuje špecifický videozáznam a report, ktorý sa cez určenú aplikáciu zasiela  pre evidenciu IFAB/FIFA FIFA a tá školenia a jednotlivé duely vyhodnotí. Po úspešnom zvládnutí celého procesu implementácie podľa VAR metodiky a protokolu definitívne vyškolení rozhodcovia potrebujú získať VAR certifikát, ktorý ich bude oprávňovať pracovať aj v slovenskej najvyššej súťaži Fortuna lige.


autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Peter Šurin
Značky
Osoba
Tomáš Mókoš
Projekt
VAR
Mohlo by vás zaujímať

SFZ – MLÁDEŽNÍCKE KONTROLNÉ ZRAZY: SPOKOJNOSŤ TRVÁ U TRÉNEROV AJ HRÁČOV

10.7.2020 08:31

Zomrel delegát SFZ Marián Jasenák

09.7.2020 13:52

SLOVNAFT CUP - Hlasy po finále

09.7.2020 13:15

Komuniké zo zasadnutia VV SFZ zo dňa 8.7.2020

09.7.2020 09:11

SLOVNAFT CUP - Slovinec nalial víťazstvo do belasého pohára

09.7.2020 08:46

Slovnaft Cup - Bezpečnostný manažér SFZ France: Užime si futbal a dodržujme pravidlá

08.7.2020 09:25

SLOVENSKÁ LIGA V PLÁŽOVOM FUTBALE: NA DRUHOM TURNAJI TRIUMF PFK BRATISLAVA

07.7.2020 16:30

Slovnaft Cup – Tréneri pred finále, Kozák ml.: Chlapci chcú pridať ďalšiu trofej, Haspra ml.: Cítim také mravenčenie

08.7.2020 07:39

SLOVENSKÝ FUTBAL POSTIHLA VEĽKÁ STRATA - ZOMREL MILAN SLUŽANIČ

07.7.2020 14:12

SR A – Mráz opäť v tréningovom procese so spoluhráčmi: Teším sa, že môžem byť opäť s nimi

07.7.2020 10:27

Zsolt Pakusza o zmenách v konvencii UEFA: Sme pripravení, potrebujeme profesionálnych lektorov

06.7.2020 09:55

SR A – Pekarík si výkonmi vypýtal v Herthe novú zmluvu: Teším sa, že moja modro-biela cesta sa nekončí

06.7.2020 08:11

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.